VKİ Nedir?

Vücut Kitle indeksi (VKİ), Dünya Sağlık Örgütü tarafından obesitenin belirlenmesi amacıyla kullanılan bir ölçümdür.

VKİ Nasıl Hesaplanır?

Vücut Kitle İndeksi, vücut ağırlığının (kg cinsinden), boyun ( metre cinsinden) karesine bölünmesi ile hesaplanır.

VKİ=kg/m2

75 kg ağırlığında ve 1.80 metre boyunda bir bireyin vücut kitle indeksi 23.1'dır..

75/(1.80x1.80)=23.1

VKİ sonucu, çocuklarda, hamile kadınlarda ve vücut geliştirme sporu yapan kaslı kişilerde doğru çıkmayacaktır. Bunun dışında her iki cinsiyet için, tüm yaşlarda bu değer kullanılır.

Aşağıda bulunan hesaplayıcı yardımı ile Vücut Kitle İndeksinizi (VKİ) hesaplayabilirsiniz. Kilonuz istenen alana ('kilonuz/kg') kilogram cinsinden kilonuzu, örn:75 Boyunuz istenen alana ('boyunuz/m') metre cinsinden boyunuzu, örn: 1.80 girerek hesapla butonuna basınız.


VKİ'NİN HESAPLANMASI

kg
m
kg/m2'dir

Eğer Vücut Kitle İndeksiniz (VKİ);Zayıf: Boyunuza göre uygun ağırlıkta olmadığınızı, zayıf olduğunuzu gösterir. Zayıflık, bazı hastalıklar için risk oluşturan ve istenmeyen bir durumdur. Boyunuza uygun ağırlığa erişmeniz için yeterli ve dengeli beslenmeli, beslenme alışkanlıklarınızı geliştirmeye özen göstermelisiniz.
Normal: Boyunuza göre uygun ağırlıkta olduğunuzu gösterir. Yeterli ve dengeli beslenerek ve düzenli fiziksel aktivite yaparak bu ağırlığınızı korumaya özen gösteriniz.
Fazla Kilolu: Boyunuza göre vücut ağırlığınızın fazla olduğunu gösterir. Fazla kilolu olma durumu gerekli önlemler alınmadığı takdirde pek çok hastalık için risk faktörü olan obeziteye (şişmanlık) yol açar.

Şişman (Obez): Boyunuza göre vücut ağırlığınızın fazla olduğunu bir başka deyişle şişman olduğunuzun bir göstergesidir. Şişmanlık, kalp-damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon v.b. kronik hastalıklar için risk faktörüdür. Bir sağlık kuruluşuna başvurarak hekim / diyetisyen kontrolünde zayıflayarak normal ağırlığa inmeniz sağlığınız açısından çok önemlidir. Lütfen, sağlık kuruluşuna başvurunuz.Kaynaklar:
1. http://www.sbn.gov.tr/BKindeksi.aspx Erişim tarihi Eylül 2014
2. http://beslenme.gov.tr/index.php?lang=tr&page=43 Erişim tarihi Eylül 2014
3. http://medulamedula.com/beden-kitle-indeksi-nedir-ve-nasil-hesaplanir Erişim tarihi Eylül 2014